AKTUALITY KLUB AKCIE PLEMENO CHOV TOP SHS ŠTEŇATÁ GALÉRIA LINKY TLAČIVÁ

Vitajte na portáli Klubu Slovenských hrubosrstých stavačov, našich oficiálnych stránkach.Štandard plemenaFCI štandard 320 / z 1.VI.2003


Pôvod: Slovenská republika

Použitie: všestranne použiteľný, poľovnícky pes stavač. Má vrodené vlohy pre prácu v poli, v lese i vo vode, najmä však pre prácu po výstrele, prácu na stope postrieľanej zveri, jej dohľadanie a prinesenie.

Zaradenie FCI:
Skupina 7 – stavače
Sekcia 1.1. kontinentálne stavače
So skúškami z výkonu

Krátka informácia o pôvode: Slovenský hrubosrstý stavač je plemeno, ktoré vzniklo medziplemenným krížením. Základ tvorí weimarský stavač, od ktorého prevzal sfarbenie a základné charakterové vlastnosti. Krížením weimarského stavača s hrubosrstými plemenami, predovšetkým s českým fúzačom vznikli jedinci sfarbením a vlohami podobné weimarskému stavačovi s hrubým osrstením. Do roku 1973 boli zapisované v plemennej knihe na Slovensku ako hrubosrstý weimarský stavač. Po roku 1973 boli v plemennej knihe vedené ako samostatné plemeno.

Všeobecný popis plemena: Stredne veľký až väčší pes pracovného typu, silnejšej kostry, pritom ušľachtilých tvarov, sivej farby s hrubým osrstením.

Telesné proporcie: telesný rámec je mierne obdĺžnikový. Ideálny pomer dĺžky tela k výške na kohútiku asi 10 : 9, u suky až 10 : 8.

Charakteristické vlastnosti: silný, odvážny pes ostrý na škodnú zver. Napriek svojej ostrosti je ľahko cvičiteľný a poslušný. Má vrodené vlastnosti pre všestranné použitie osobitne pre prinášanie, prácu na stope a vo vode. Povaha vyrovnaná, bez plachosti, bojazlivosti a agresivity.


Hlava: dostatočne dlhá, suchá, bez záhybov kože, primeraná k stavbe tela a pohlaviu.

Lebečná časť hlavy:
Lebka: obdĺžnikovitého tvaru, nadočnicové oblúky výrazné, čelná brázda viditeľná. Zátylie s hmatateľným tylovým hrboľom.
Stop: mierne zvýraznený.

Tvárová časť hlavy:
Nos: dostatočne veľký, tmavšej farby ako osrstenie, nozdry široké.
Papuľa: dĺžka papule sa približuje dĺžke lebky. Je dostatočne hlboká a široká. Sánka silno vyvinutá. Chrbát nosa je rovný, niekedy mierne klenutý. Nikdy nie prehnutý.
Pysky: stredne vyvinuté, priliehajúce, tmavšieho sfarbenia.
Chrup: dobre vyvinutý, silný a pravidelný. Hryzáky stoja kolmo v čeľusti a tvoria plný oblúk s nožnicovým skusom.
Líce: suché, s výrazným svalstvom.
Oči: mandľového tvaru, dobre vsadené, inteligentného výzoru, jantárovej farby (mierny hnedý nádych nie je chybou), u šteniat a mladších psov blankytné. Očné viečka tmavo sfarbené a dobre priliehajúce k očnej buľve.
Uši: primerane dlhé, nasadené nad rovinu oka, so širokým úponom a zaokrúhlené. Hladko visiace tesne pri hlave.

Krk: stredne dlhý. suchý, bez kožných záhybov, dobre osvalený, v kohútiku vysoko nasadený a plynulo prechádzajúci do chrbtovej línie.


Telo:
Horná línia: od línie krku cez dobre vyjadrený kohútik, plynulo prechádzajúca do relatívne dlhšieho rovného, pevného chrbta.
Kohútik: výrazný, dobre zapadajúci do celkovej hornej línie.
Chrbát: pevný, dobre osvalený, rovný, stredne dlhý a mierne spáditý.
Zadok: široký, dostatočne dlhý s pevnými mierne klenutými bedrami. Ani prestavaný ani zrazený.
Hrudník: dostatočne dlhý i široký, oválny, úmerný k stavbe tela, siahajúci po lakťový kĺb, rebrá zaoblené, predhrudie dobre vyvinuté, hrudná kosť výrazná.
Brucho a slabiny: mierne vtiahnuté.

Chvost: stredne silný, vyššie nasadený, v pokoji nesený zvisle, v pohybe vodorovne, dobre osrstený, srsť nesmie tvoriť kefku. V krajinách, kde je povolené kupírovanie, sa skracuje o polovicu dĺžky.


Končatiny:

Predné končatiny:
Celkový vzhľad: dobre vyvinuté, kolmo a rovnobežne stojace pri pohľade zo strany i spredu.
Plece: suché a výrazne osvalené. Lopatka dlhá, šikmo položená, dobre priliehajúca k telu. Dobré zauhlenie medzi lopatkou a ramennou kosťou.
Rameno: šikmo postavené, dobre vyvinuté a osvalené.
Lakeť: voľný, ani tesne priliehajúci ani von vytočený.
Predlaktie: dlhé, rovné a kolmo postavené. Dobre a sucho osvalené.
Zápästie: pevné, napnuté.
Záprstie: takmer kolmé, nikdy nie strmé.
Labka: dobre klenutá, uzatvorená, zaokrúhlená. Dlhšie stredné prsty a tým i lyžicovito sformovaná labka nie je chybou. Pazúriky a vankúšiky tmavšej farby. Vankúšiky pevné, hrubé.

Zadné končatiny:
Celkový vzhľad: dobre zauhlené, pri pohľade zozadu rovné a rovnobežne postavené.
Stehná: dostatočne dlhé, široké, dobre osvalené.
Koleno: pevné a napnuté. Uhol medzi stehnom a predkolením, predkolením a podpätím rovnako veľký a umožňujúci priestorný a plynulý chod.
Predkolenie: primerane dlhé, dobre osvalené, šľachovité.
Päta: pevná, suchá a napnutá.
Podpätie: šľachovité, takmer kolmo k zemi stojace.
Labka: dobre klenutá, uzatvorená, bez vlčích pazúrikov. Utváraná ako predná.

Pohyb: Pri všetkých typoch je plynulý a priestorný. Pri kluse zostáva chrbát pevný a držanie tela elegantné. Predné i zadné končatiny sa pohybujú rovnobežne. Mimochod je nežiadúci. Typickým pohybom pri hľadaní je cval.

Koža: stredne tlstá, pružná, bez záhybov, dobre pigmentovaná

Osrstenie: Srsť je tvrdá, hustá a priliehajúca k telu. Skladá sa z podsady a tvrdých pesíkov asi 4 cm dlhých, rovných a pevne priliehajúcich k telu. Na spodnej časti papule a pyskoch je srsť dlhšia a mäkšia a vytvára tzv. fúz. Osrstenie na obočí je hrubšie a výraznejšie a srsť smeruje šikmo hore. Ostatné časti hlavy pokrýva kratšia hrubá srsť. Na uchu je srsť krátka a mäkšia.
Chvost je dobre osrstený. Srsť má pokrývať celý povrch tela. Spodné partie končatín a brucha môže pokrývať kratšia srsť. Musí však byť hustá a tvrdá.

Farba: Základná farba je sivá od strieborno sivej po myšaciu sivú, ako aj všetky prechody týchto farieb. Hlava a uši sú trochu svetlejšie sfarbené. Biele znaky na končatinách a predhrudí sú povolené.
Okrem jednotného plášťového sfarbenia sa vyskytuje aj sivé sfarbenie s väčšími alebo menšími bielymi fľakmi alebo striekaním po tele tzv. beloš. Základnou farbou však vždy zostáva farba sivá.

Veľkosť: Výška v Kohútiku:
psy 62 – 68 cm,
suky 57 – 64 cm,

Hrubé chyby:
- vyššia alebo nižšia postava ako určuje štandard,
- príliš svetlá farba,
- ťažkopádna neušľachtilá postava, lymfatickosť,
- mäkký alebo kaprí chrbát,
- dlhšia hodvábna srsť,
- krátke osrstenie, chýbajúci fúz,
- nepravidelné postoje končatín,
- málo pysku resp. príliš prevísajúce mäsité pysky,

Vylučujúce chyby:
- chyby v sfarbení a pigmentácii,
- predhryz alebo podhryz,
- entropium, ektropium,
- monorchid, kryptorchid,

Poznámka: musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Spracoval: Ing. Jozef Jursa Csc.
V Bratislave 14.V.2003


Copyright KSHS © 2009